Kui Su kodu tundub väikesevõitu, ei tasu meelt heita. Kavalate nippidega saad seda muuta näiliselt suuremaks. Värvi, õigesti valitud mööbli ja nutika valgusega saad oma elutoa, köögi või magamistoa märksa ruumikamaks muuta. Vaata üle lihtsad põhitõed - ehk saad neid oma koduski rakendada?

 

Kasuta heledaid värve

Lihtsaim viis avarust luua on mängida värvitoonidega. Arvestama peaks, et heledad ja külmad värvid suurendavad, tumedad ja soojad toonid kahandavad ruumi.
Heledaks värvitud ja valgust peegeldavad seinad suurendavad efekti veelgi.

Sein ei pea olema vaid valge. Sobib ka mõni muu hele toon, mille seast kindlasti igaüks endale sobiva leiab. Ei tasu karta, et heledates toonides kodu igav või üksluine jääb. Värvi saab lisada mööbli, piltide ja teiste sisustuselementidega. Samuti ei tasu peljata mustreid, kuid jää siiski heledamate toonide juurde. Vali kangad ja mööbel seinaga samades värvivarjundites, et aidata neil paremini sulanduda. See loob rahuliku fooni ja ruum tundubki suurem.

 

society19.com 2.jpg
Foto: society19.com

ivoryandnoir.tumblr.com (hele ärv).jpg
Foto: ivoryandnoir.tumblr.com

 

Kindlasti peaks väikeses ruumis värvima valgeks lae. Kui lagi on madal, värvi ka seinad sama värvi, sest nii kaovad otsesed piirid lae ja seinte vahel ning sein näib justkui jätkuvat. Lihtne viis seinte propotsioone visuaalselt muuta on värvida need triibuliseks. Vertikaalsed triibud muudavad ruumi kõrgemaks, horisontaalsed laiemaks. Avarust lisavad ka läikega pinnad. Olgu selleks siis kõrgläikega mööbel või roostevaba tehnika köögis. Värvi ukseliistud, pildiraam, trepp või muu detail valge lakiga üle - see peegeldab ohtralt valgust.
 

Ruumi avamine

Väikeste ruumide kujundamise võtmestrateegiaks on ruumi maksimaalne avamine, et selle välimust ja kasutusvõimalusi parandada.

Tüüpilisemaid lahendusi väikese korteri puhul on elutuba ja kööki eraldava seina lammutamine. Nii tunduvad eluruumid suuremana. Väga mõnus on diivanil istuvate külaliste või pereliikmetega vestelda, ise samal ajal kokates. Eluruumide vaheseinte lammutamisega ei tohi kindlasti iseseisvalt otsuseid langetada – kandeseinte omaalgatuslik eemaldamine võib mõjutada kogu hoone stabiilsust ning tuua kaasa ka pahandusi seadusesilma poolt.

Avarust saab juurde luua ka vaheustega eemaldamisega. Seejuures ei tohi unustada aga privaatsust, näiteks vannitoas. Heaks lahenduseks on kasutada uste puhul  osaliselt klaasi - valgus pääseb liikuma ning ruum mõjubki juba avaramana. Privaatsemate ruumide ustel võid kasutada mattklaasi.

 

archiproducts.com (matt klaas).jpg
Foto: archiproducts.com

roomed.nl (mööbel).jpg
Foto: roomed.nl

Väikeses ruumis jäta vabaks võimalikult palju põrandapinda ja kinnita kõik mis võimalik, otse seinale. Riiulid, lambid jne. Mida rohkem on näha vaba põrandapinda, seda suurem ruum tundub. Kui esemeid on vähem, on tuba kergem ka puhastada.

 

Üks ruum, kuid erinevad tsoonid

Kõige paindlikum on ruum siis kui õnnestub osaliselt või täielikult eraldada oma ruumi funktsionaalsed piirkonnad, näiteks töötsoon ja köök. Sel moel jäävad magamispiirkond ja elamispiirkond lõõgastuskohaks. Hea kui saaks ruumi tsoonid  piiritleda nii, et tervik sarnaseks kõrvuti asetsevate tubadena, mitte ühe suure ruumina. Head ruumieraldajad on raamaturiiuid ja taimed või L-kujuline diivan. Üleminek ei tohiks olla liiga terav (sein, kõrge kapp). Mängi erinevate värvide ja tekstuuridega.

 

interior_project_studio.com (üks ruum, kuid erinevad tsoonid).jpg
Foto: interior_project_studio.com

thespruce.com (üks ruum, kuid erinevad tsoonid).jpg
Foto: thespruce.com

 

Minimalism

Selleks, et ruumist avar mulje jääks, ei tohiks seda asjadega üle kuhjata. Minimalism on võtmesõna - jäta nähtavale vaid mõned dekoratiivesemed. Peida kappidesse ja sahtlitesse niipalju kui võimalik. Mida rahulikum ja puhtam on pind, seda kergemalt ta ka mõjub.

amzn.to (minimalism).jpg
Foto: amzn.to

usa.flos.com (minimalism).jpg
Foto: usa.flos.com

 

Mööbel

Väiksemas ruumis tuleks kasutada väiksemaid kappe, kitsamaid diivaneid ja tugitoole. Samas ei tohiks väikeste detailidega minna liiale, sest mitu miniatuurset mööblieset muudavad toa üldmulje segaseks. Selle asemel võiks kasutada ühte suurt kappi, mis mõjub rahulikumalt ja avaramana. Valige mõni mööbliese seintega samas toonis, siis sulanduvad need paremini ruumi. Suured mööbliesemed paigutage seinte äärde.

 

thediyplaybook.com (mööbel).jpg
Foto: thediyplaybook.com

estliving.com (mööbel).jpg
Foto: estliving.com

 

Põneva efekti annab mööbli paigutamine nurga alla. Tuba tundub suurem, sest pilk ei jää peatuma seina nurkadel, vaid liigub edasi.

Väldi üleliigseid detaile ja suuri elemente: nikerdused mööblidetailidel, suure mustriga mööblitekstiil, tapeet või kardinad. Eelista sirgeid ja ühtlaseid elemente.

Nähtavad mööblijalad tekitavad õhulisema tunde. Vali natuke kõrgemate jalgadega diivanid ning tugitoolid.

Eelista ümaraid vorme. Ümar laud võtab alati vähem ruumi kui kandiline ja selle ümber mahub ka rohkem inimesi.

Kerge ja õhulise illusiooni loovad läbipaistvad esemed, näiteks klaasist laud.

 

Vali kokkupandav ja multifunkstionaalne mööbel

Kasutage mitmeotstarbelist mööblit, näiteks tumbat, mis sobib nii istumiseks kui  lauaks. Väikeses magamistoas võiks aseme all olla voodipesukast, siis ei pea eraldi kummutit muretsema. Voodi asemel saab kasutada diivanvoodit. Tänapäeval on need väga mugavad. Nõudlikumad magajad võivad kasutada lisaks kattemadratsit.


Hea idee on kasutada erinevaid kokkupandavaid toole ja laudu, mida saab vajadusel eest ära paigutada.

 

etsy.com (kokkupandav mööbel).jpg
Foto: etsy.com

tchibo.cz (multi mööbel).jpg
Foto: tchibo.cz

 

Kasuta peegleid

Kindel nipp ruumi avardamiseks on suurte peeglite kasutamine. Feng shui spetsialistid ei soovita küll kasutada peegleid, sest need suurendavat negatiivset energiat. Ehk päästab see, kui neid tihti puhastada - pühkides nii minema ka negatiivse? Usu küsimus.

Suur peegel peegeldab nii kunstlikku kui tehislikku valgust laiali üle kogu ruumi. Peegelustega garderoobid ning peegliga siseuksed teevad väikse toa suuremaks.

 

DSC_5200.jpg

 

Suur peegel, mis on paigutatud suure akna vastasseina, võib peaaegu kahekordistada valgushulka ning muudab toa suuremaks. Peeglid sobivad ruumi suurendama  kitsasse esikusse ja koridori. Vaadake alati, et peegeldus näitaks midagi ilusat või  huvitavat - pole mingit mõtet tühja seina või tühjusesse viiva ukse peegeldamisel. Seinapeegleid on erinevate disainidega, lase ainult fantaasial lennata.

Peegelda toataimi. Paarist taimest võib niimoodi saada tõeline džungel. See lisab ruumile sügavust.

 

home2.beylikovagazetesi.com (peeglid).jpg
Foto: home2.beylikovagazetesi.com

 

Valgus tuppa


Miski ei muuda ruumi kitsamaks kui napp valgus. Tuba, kus on pimedad nurgad, näib väiksemana. Tähtsaim on loomulik valgus, mis langeb akendest ja teistest avaustest. Parima tulemuse annavad maast laeni aknad.

 

_DSC1581.jpg

 

Kui loomulikku valgust ruumi piisavalt ei pääse, tuleb nutikalt kasutada kunstvalgust. Valgustus peaks olema ruumi säästev, seega on parimad lakke, seinamööbli alla või seintele ja põrandasse paigaldatavad valgustid. Põrandal ja laual seisvad lambid võtavad enda alla palju väärtuslikku ruumi ja kui neid saab palju, muutub ruum rahutuks.

Kui soovid tekitada muljet kõrgemast ruumist, sobib hästi ülespoole suunatud valgus.

Peidetud valgustus riiulite taga muudab suured mööbliesemed õhulisemaks ja suuremaks. Lisaks võib hõljuva efekti saavutamiseks panna valgustid voodi alla, teleri ja teiste mööbliesemete taha.

 

behance.net (valgustus).jpg
Foto: behance.net

luxdeco.com (valgustus).jpg
Foto: luxdeco.com

 

Liikuvuse tekitamine valgustuse kaudu muudab ruumi näiliselt suuremaks. Proovige punktvalgustite rida piki koridori või lage, mis juhib pilgu koridori kitsikuselt järgmisse ruumi.

Ka väike kodu võib mõjuda stiilselt ja avaralt, kui ruume õigesti sisustada.